ro Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizări meteorologice valabile până luni, la ora 10:00.
În această perioadă, România se confruntă cu temperaturi extreme, care vor pune la încercare reziliența populației.
Potrivit ANM, cod galben a fost instituit pentru intervalul 27 iunie, ora 10:00 – 28 iunie, ora 1:00, afectând Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Moldova.
În aceste zone, maximele termice vor fi cuprinse în general între 30 și 34 de grade, iar disconfortul termic va fi accentuat.
În același timp, pentru zonele din Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și Moldovei, a fost emis cod portocaliu pentru perioada 28 iunie, ora 10:00 – 29 iunie, ora 10:00.
Citește articolul complet pe Vâlcea Expres
Deschide articolul →