Administrația Națională de Meteorologie a anunțat val de căldură intensă până luni

Mihai Georgescu · Vâlcea Expres

ro Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizări meteorologice valabile până luni, la ora 10:00.

În această perioadă, România se confruntă cu temperaturi extreme, care vor pune la încercare reziliența populației.

Este important să respectați recomandările pentru a evita problemele de sănătate cauzate de caniculă.

Potrivit ANM, cod galben este valabil între 27 iunie, ora 10:00 și 28 iunie, ora 1:00, afectând Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Moldova.

În aceste zone, maximele termice vor ajunge în general între 30 și 34 de grade, iar disconfortul termic va fi accentuat.

Citește articolul complet pe Vâlcea Expres

Deschide articolul →