Trei abateri la un control rutier: fără RCA, cu dispozitiv neomologat și nerespectarea indicatoarelor

Elena Dumitrescu · Vâlcea Expres

ro Un bărbat de 53 de ani, din comuna Mihăești, a fost sancționat de polițiștii Serviciului Rutier Vâlcea, după ce a fost prins în trafic conducând un autoturism cu mai multe nereguli.

Incidentul s-a petrecut duminică, 28 iunie 2026, în jurul orei 17:00, pe raza localității Mihăești.

Polițiștii au oprit autoturismul după ce conducătorul auto nu a respectat semnificația indicatoarelor rutiere amplasate la trecerea la nivel cu calea ferată.

În timpul verificărilor, oamenii legii au descoperit că mașina circula fără o poliță RCA valabilă, fapt ce contravine legislației în vigoare.

Ce nereguli au fost constatate la controlul rutier.

Citește articolul complet pe Vâlcea Expres

Deschide articolul →