Pensionarii nemulțumiți de noua lege a pensiilor ies în stradă. Joi, protest de amploare în fața Guvernului

Redacția Vâlcea Expres · Vâlcea Expres

[ad_1] Confederația Sindicală Națională MERIDIAN, la solicitarea organizațiilor sindicale din structura sa, a anunțat într-un comunicat că joi, 16 noiembrie, va organiza un miting de protest în Piața Victoriei din București, la sediul Guvernului României, între orele 10.

Pensionarii sunt nemulțumiți de proiectul Legii privind sistemul public de pensii și a Legii nr.

296/2023 privind unele măsuri fiscal-bugetare, care ar conține o serie de inechități mai mari decât cele pe care, potrivit inițiatorilor proiectului, ar fi trebuit să le corecteze, potrivit Realitatea Plus.

Aleșii au mai inventat o șicană la adresa pensionarilor Legea pensiilor a fost adoptată, marți, cu 85 voturi pentru, 6 împotrivă, 19 abțineri și urmează să ajungă în plenul Camerei Deputaților, cameră decizională.

Legea pensiilor, ADOPTATĂ în Senat.

Citește articolul complet pe Vâlcea Expres

Deschide articolul →