Monumentul dedicat Domnitorului Barbu Dimitrie Știrbei, recondiționat și inaugurat după 112 ani în Râmnicu Vâlcea

Ana Stanescu · Vâlcea Expres

00, în Râmnicu Vâlcea, va avea loc dezvelirea oficială a monumentului dedicat Domnitorului Barbu Dimitrie Știrbei, recondiționat după 112 ani de la realizare.

Evenimentul marchează finalizarea unui proiect inițiat de Clubul Rotary și Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea, aprobat prin Hotărârea Consiliului Local nr.

Procesul de restaurare a monumentului, amplasat la intrarea în Parcul Zăvoi, a fost demarat în primăvara anului 2026, fiind finanțat integral de rotarieni.

Restauratorul vâlcean Mihai Iancovescu Rudeanu a coordonat lucrările, care au vizat refacerea monumentului realizat între 1912 și 1914 de sculptorul Constantin Gh.

Acesta a fost autorul și al bustului domnitorului Constantin Brâncoveanu, dezvelit în 1913, și a fost pentru prima dată când monumentul a fost reabilitat și dezvelit oficial.

Citește articolul complet pe Vâlcea Expres

Deschide articolul →