IPS Varsanufie subliniază că Dumnezeu trebuie să ocupe primul loc în inimă și alegeri

Radu Constantinescu · Vâlcea Expres

ro IPS Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, a vorbit despre importanța punerii lui Dumnezeu pe primul loc în inimă, gânduri și decizii, într-o predică susținută la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea.

El a explicat că învățătura evanghelică despre căutarea Împărăției lui Dumnezeu ne îndeamnă să ne concentrăm pe comuniunea cu Dumnezeu și pe dorința de a deveni părtași vieții Sale divine.

Înaltpreasfinția Sa a menționat că Mântuitorul Hristos a evidențiat că această căutare nu este doar o prioritate cronologică, ci una existențială, ce trebuie să ocupe primul loc în sufletul fiecăruia.

El a subliniat că, deși omul poartă în el nostalgia Paradisului și dorul după comuniunea pierdută cu Dumnezeu, această sete nu poate fi satisfăcută de nimic din lumea trecătoare.

În predică, IPS Varsanufie a accentuat că Dumnezeu trebuie să fie centrul vieții, iar toate celelalte preocupări trebuie să fie raportate la El pentru a avea sens.

Citește articolul complet pe Vâlcea Expres

Deschide articolul →