Hoți reținuți după furtul de 500.000 de lei din exploatarea minieră din Vâlcea

Maria Ionescu · Vâlcea Expres

ro Doi bărbați din orașul Horezu au fost reținuți pentru 24 de ore de polițiștii vâlceni, fiind suspectați de comiterea unui furt de amploare de la o exploatare minieră din comuna Costești.

În urma cercetărilor, s-a stabilit că fapta s-a petrecut în data de 3 iunie 2026, când persoane necunoscute au pătruns prin efracție în incinta exploatării.

Suspecții ar fi sustras componente ale rețelelor și transformatoarelor electrice, precum și piese de la două utilaje de foraj aflate în conservare.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Vâlcea, polițiștii au efectuat două percheziții domiciliare în orașul Horezu, în data de 23 iunie, în urma cărora au descoperit și ridicat mai multe probe relevante pentru anchetă.

Percheziții și reținere în cazul furtului de la exploatarea minieră Suspecții sunt doi bărbați în vârstă de 21 și 34 de ani, ambii din Horezu.

Citește articolul complet pe Vâlcea Expres

Deschide articolul →